Na co powinno się zwrócić szczególną uwagę podczas kupna domu?

Data dodania:
Kategoria: Nieruchomości
Ocena
0.00

Zakup domu wymaga od nas poświęcenie czasu i zaangażowania. Często również jesteśmy zmuszeni wziąć kredyt hipoteczny, aby móc kupić swój dom. To wszystko pochłania mnóstwo stresów i pieniędzy. Dlatego do tego wyboru należy się dobrze przygotować oraz zwrócić uwagę na ważne aspekty związane z zakupem domu. W niniejszym wydaniu prezentujemy kluczowe sprawy, z którymi warto się zaznajomić przed podjęciem decyzji!

Jaki jest status prawny posesji, którą chcemy zakupić?

Naczelna i bardzo ważna rzecz – za każdym razem sprawdzaj status prawny nieruchomości! Dzięki temu zyskasz pewność, że dom sprzedawany jest legalnie oraz np. nie zostanie ukryta współwłasność kogoś z rodziny sprzedającego. Jeżeli cokolwiek wyda Ci się podejrzane, to skonsultuj to z profesjonalistami. Możesz też skorzystać z usług dobrze ocenianego i przetestowanego biura nieruchomości, wówczas transakcja będzie dużo bezpieczniejsza.

Pobliska okolica domu, który zamierzasz kupić, jest bardzo ważna!

W większości przypadków kupuje się jeden dom w ciągu całego życia, wobec tego potrzebne jest dokładne zastanowienie się nad wyborem oraz wybieganie nieco w przyszłość. Z jakiej przyczyny? Jeśli dom ma nam służyć przez resztę życia, wskazane jest przemyśleć jego lokalizację, czy zawsze będzie dla nas dogodna, a także zastanowić się, czy będzie dla nas odpowiedni na starość. Jeżeli planujesz powiększyć rodzinę, to również należy mieć na uwadze przy planowaniu rozmieszczenia pomieszczeń. Z myślą o dzieciach, możesz dodatkowo sprawdzić różne opcje dostępu do większego miasta czy rozmieszczenie sklepów oraz punktów usługowych. Pamiętaj, że okazyjna cena domu najczęściej jest powiązana z jakimiś niedogodnościami, np. w okolicy planowana jest budowa drogi szybkiego ruchu, co w oczywisty sposób będzie łączyło się z natężonym hałasem. Zwróć również uwagę, w jakiej odległości jest sklep spożywczy, albowiem dla niektórych kilkudziesięciominutowa wyprawa po zakupy może być sporym kłopotem. W dzisiejszych czasach obecność chociażby skromnego sklepu spożywczego w danej miejscowości jest już kluczowa, ale jeżeli nie wyobrażasz sobie poranka bez świeżych bułek – należałoby się upewnić w tej sprawie.

Poznaj całkowity stan techniczny domu, który chcesz kupić!

Dogłębnie obejrzyj, w jakim stanie jest posiadłość. Czy dom nie ma grzyba na ścianie? Czy wszystkie instalacje działają? Czy na dachu nie brakuje dachówek? Bez wątpienia z wieloma wadami oraz problemami możesz sobie poradzić, a dom wyremontować według swojego gustu, niemniej jednak wszelkie stwierdzone wady są też podstawą do negocjacji ceny. Możesz wstępnie zaplanować dodatkowe koszty, które przyjdzie Ci pokryć, aby zamieszkanie w domu było możliwe.

Ważne jest to, jacy są sąsiedzi!

Wiele osób prawdopodobnie nie weźmie tego pod uwagę, ale wskazane jest pokręcić się po okolicy przez jakiś czas. Poznaj sąsiadów i sprawdź, czy za płotem nie będziesz mieć towarzystwa, które będzie uciążliwe do zaakceptowania. Konflikty sąsiedzkie są niestety niezwykle częste. Jeśli spostrzeżesz, że coś Cię może drażnić już na samym początku, to może wskazane jest rozważyć rezygnację z zakupu domu w tej okolicy. Przykładowo, ciągłe wzywanie policji z powodu zakłócania ciszy nie będzie dla nikogo fajne, a cała sprawa może się nawet skończyć w sądzie. Co więcej, mieszkanie obok osób, których się nie cierpi, stanie się prawdziwą męczarnią po pewnym czasie.

Kiedy kupujesz dom, to wszystko zawrzyj w umowie!

Po wspólnym dokonaniu wyboru domu, w którym chcecie zamieszkać, to nie pozostaje nic innego, jak finalizacja inwestycji. W przypadku, jeśli umawiacie się z właścicielem, że pozostawi część mebli i sprzętu, to napiszcie umowę pisemną. W historii jest dużo przypadków, jak obecni właściciele obiecują coś innego, a gdy dochodzi do sprzedaży domu, to zmieniają zdanie na temat wyposażenia, jeśli umowa była tylko ustna! Zawczasu się zabezpieczcie!

Tagi
Oceń Artykuł
Komentarze
Wszystkich: 0

Brak komentarzy

Napisz Komentarz
Artykuły z tej kategorii