Z jakiej przyczyny kot mruczy?

Data dodania:
Kategoria: Flora i Fauna
Ocena
0.00

Gdy kot mruczy, to człowiek staje się zrelaksowany, śpiący oraz spada napięcie całego ciała. Czy tak samo dzieje się z kotem? Czy on również tylko w tych sytuacjach mruczy? Otóż okazuje się, że nie tylko. Powody jego mruczenia mogą być najróżniejsze, ale o tym więcej w dalszej części artykułu. Zapraszamy więc do zapoznania się z wiadomościami na temat kociego mruczenia oraz efektywniejszego odczytywania sygnałów płynących z jego ciała!

Co to jest mruczenie?

Ciekawy jest fakt, że to niesamowite zachowanie spotykane jest wyłącznie u kotów domowych. Dzikie koty jak lwy, tygrysy i inne kotowate nie potrzafią tego robić, jak nasz domowy kociak. Mruczenie kota osiąga wartości pomiędzy 25 a 150 Hz. Kociaki potrafią mruczeć w przeróżnych sytuacjach np. w trakcie głaskania, siedzenia na kolanach, w trakcie wdechu oraz wydechu, z otwartym czy też zamkniętym pyszczkiem.

Jak kot mruczy?

Działanie mruczenia jest na pewno warte omówienia, niemniej jednak jak to się dzieje, że kot mruczy bez napięcia mięśniowego i utraty tchu? Wielu naukowców próbowało odpowiedzieć na to pytanie. Istnieje parę teorii: niektórzy naukowcy uważają, że za dźwięk mruczenia odpowiadają mięśnie krtaniowe, inni twierdzą, że jest za to odpowiedzialna kość gnykowa.

Czy mruczenie kota to jedynie oznaka szczęścia?

Mruczenie ma działanie uspakajające – nie tylko dla ludzi. Koty umieją perfekcyjnie uspokoić same siebie. Kocia mama mruczy do młodych, żeby zasygnalizować, że jest w pobliżu i je uspokoić. Mimo że w większości przypadków mruczenie u kota oznacza szczęście i zadowolenie, to jednak mogą również to robić w celu obniżenia stresu, zdenerwowania czy w odpowiedzi na ból. Mruczenie kota może przybierać różne tonacje. Inaczej będzie mruczeć kot, któremu coś dolega, inaczej kiedy jest zestresowany, głodny lub szczęśliwy.

Najczęstsze sytuacje, w jakich koty mruczą:

  • zadowolenie, komfort,
  • zdenerwowanie, stres,
  • uspakajanie,
  • kojenie bólu,
  • komunikacja między człowiekiem,
  • myślenie o jedzeniu,
  • więź pomiędzy kociętami a matką,
  • ulga,
  • powrót do zdrowia.

Wibrujące dźwięki jako lekarstwo:

Mruczenie u kota wprawia całe jego ciało w wibracje. Drgania angażują mięśnie, które wspierają przez to wzrost kości. Ta interesująca teoria o mechanizmie, który sam się leczy u kotów, może potwierdzać, z jakiego powodu nasze pupile tak rzadko chorują z powodu różnych złamań kości. Mruczenie kota działa na analogicznej zasadzie co trening wibracyjny stosowany przez lekarzy i fizjoterapeutów u sportowców. By wzmocnić strukturę kości i mięśni, organizm człowieka poddawany jest wibracjom o częstotliwości w zakresie 15-60 herców.

Pozytywne skutki mruczenia, nie tylko dla kota!

Mruczenie Twojego pupila wpływa fenomenalnie na całe Twoje ciało i duszę. Potrafi Cię uspokoić, obniży ciśnienie krwi, co spowoduje poprawę zdrowia serca. Zadba też o przyspieszenie regeneracji kości poprzez mruczące wibrowanie. Poprawia samopoczucie oraz przeciwdziała samotności i poczuciu pustki. Tak więc, jak najczęściej przytulaj się do swojego kota i korzystaj z jego dobrodziejstw.

Tagi
Oceń Artykuł
Komentarze
Wszystkich: 0

Brak komentarzy

Napisz Komentarz
Artykuły z tej kategorii

Brak Artykułów