Podpowiadamy, jak prać pieluszki wielorazowe

Data dodania:
Kategoria: Rodzina i dzieci
Ocena
0.00

Niektórzy rodzice mają obawy co do pieluszek wielorazowych, więc nadal korzystają z ich jednorazowych odpowiedników. Warto jednak przerzucić się na te ekologiczne i naturalne produkty, szczególnie że ich korzystanie jest równie łatwe. Pranie nie wymaga wcale wielkiego wysiłku, wystarczy znać kilka prostych rozwiązań, które to ułatwią. Jak odpowiednio prać pieluszki?

Wstępne czyszczenie pieluszek wielorazowych przed praniem w pralce

Na początku warto zacząć od momentu, w którym zmieniamy pobrudzoną pieluszkę z pupy bobasa. Otulacze, o ile nie są brudne lub nie mają woni moczu, można przeznaczyć do wysuszenia i kolejny raz użyć przy kolejnej zmianie pieluch. Odnosi się to również do otulaczy z funkcją SIO, czyli snap-in-one. Kieszonki, wkłady, zawartość otulaczy oraz pieluszki AIO, czyli all-in-one przeznaczone są do prania.

Czekając na włożenie ich do pralki, można je umieścić w worku PUL lub w pojemniku z zamknięciem, o ile nie jest dokładnie zamykane. Kupki mleczne rozmywają się w wodzie, dlatego nie ma potrzeby płukania ich pod wodą przed praniem, ale jeśli się chce, można tak zrobić. W przypadku kupek starszych dzieci wymagane jest usunięcie jej z pieluszki. Ułatwią to specjalistyczne papierki znajdujące się w pieluszce, ale w większości przypadków wystarczający będzie strumień zimnej wody. Dużo rodzin wykorzystuje obecność bidetki, czyli małej słuchawki zainstalowanej przy bidecie, żeby sprawnie zmyć zawartość pieluszki.

Jak prać pieluszki wielokrotnego użytku dla niemowląt? 

W przypadku wszelkich wkładów i innych chłonących części oraz pieluszek z materiałem PUL, sprawa wydaje się być stosunkowo łatwa, należy tylko kierować kilkoma zasadami. Jeśli producent nie nadmienił inaczej, powinieneś na początku dobrze przepłukać pieluszki bez jakichkolwiek środków czyszczących. To umożliwi pozbycie się moczu znajdującego się w pieluszkach. Ten początkowy etap prania można wybrać jako osobny program pranie z wirowaniem, lub jako pranie wstępne, ale konieczne jest upewnienie się, że program zakończy się wraz z usunięciem wody.

Następnie czas na właściwy program prania: powinno być dość długie i przebiegać w ciepłej temperaturze wody: 40°C z koniecznym dodatkiem odkażacza lub 60°C, bez potrzeby zastosowania odkażacza (np. proszku Nappy Fresh). Stosujemy jedynie proszek do białych tkanin z niską, poniżej 5%, zawartością środku myjącego, za to z wybielaczami optycznymi na bazie tlenu.

Czy stosowanie odkażacza do prania pieluch nie podrażni skóry dziecka? 

Dbałość o higienę to kluczowa kwestia, stąd pieluszki wielokrotnego użytku muszą być prane porządnie, z możliwym zlikwidowaniem różnorakich drobnoustrojów. Temperatura 60° zachowana przez kilkadziesiąt minut będzie odpowiednia, żeby pozbyć się niebezpiecznych bakterii.

W kwestii niższych temperatur właściwe jest stosowanie specjalistycznych, ekologicznych i delikatnych proszków odkażających. Ich pojedynczy koszt nie jest wysoki, i dla pewności można je również dodawać do prania w wyższej temperaturze. Po zakończonym programie prania wystarczy wywiesić pieluszki, wysuszyć, i już można ponownie je wykorzystać. PUL jest nieodporny na wysokie temperatury, z tego powodu nie powinno się go wystawiać na słońce i powieszać blisko grzejnika.

Zasady czyszczenia zabrudzonych pieluszek wełnianych 

Naturalny materiał, który daje warstwę wodoodporną i który oddycha – wełna ma wiele zalet. Potrzebuje ona odmiennego podejścia i w większości przypadków nie jest odpowiednia do prania w pralce, bo pojawia się ryzyko sfilcowania otulaczy, gatek lub longów. Pocieszające jest to, że wełnę pierzemy co dłuższy czas.

Warstwa lanoliny, którą regularnie pokrywa się pieluszki wełniane, sprawia, że jest ona nieprzemakalna. Oprócz tego rozkłada również mocz na elementy i pozwala pozbyć się przykrego zapachu. Warto wywietrzyć pieluszkę przed każdym użyciem, jednak nie trzeba jej prać. Jeśli wystąpi większe zabrudzenie, pranie wykonuje się ręcznie, unikając jednak wykręcania oraz gorącej temperatury.

Tagi
Oceń Artykuł
Komentarze
Wszystkich: 0

Brak komentarzy

Napisz Komentarz
Artykuły z tej kategorii