Na jakich terenach można w Polsce uprawiać survival?

Data dodania:
Ocena
0.00

Szkoły przetrwania nastawione są na nabycie wielu cennych umiejętności zgodnych z założeniami i technikami survivalu. Pierwszą w Europie taką szkołę założył znany podróżnik i dziennikarz, członek Królewskiego Towarzystwa Geograficznego, Jacek Pałkiewicz. Miało to miejsce we włoskim mieście Bassano del Grappa. Jednak już w 2010 roku powstało Stowarzyszenie Polska Szkoła Survivalu, które zachęca i popularyzuje survival w Polsce. Organizuje szkolenia i prężnie działa na polu naukowym.

Co to jest szkoła przetrwania? 

Survival, czyli inaczej szkoła przetrwania, to forma działań, jaka polega na umiejętności życia w środowisku naturalnym bez dostępu do udogodnień takich, jak bieżąca wody oraz prąd. Niezwykle często osoby żyjące w zgodzie z doktryną survivalu rezygnują również z zadaszonych noclegów na rzecz namiotów czy też zbudowanych własnoręcznie szałasów.

Problemy prawne powiązane z organizacją szkoły przetrwania 

Przed 21 listopada 2019 roku ustawodawca, Lasy Państwowe ograniczały obecność osób na ich terenach do minimum. Nocowanie oraz zajmowanie określonego obszaru było źle widziane, a nawet uznawane za nielegalne. Jednakże środowiska osób skupionych wokół survivalu oraz bushcraftu osiągnęły porozumienie z Lasami Państwowymi. Dzięki tym przedsięwzięciom szara strefa została mocno ograniczona. Obecnie w całej Polsce wyznaczone są konkretne lokalizacje, gdzie legalnie można praktykować techniki szkoły przetrwania.

Dolny Śląsk i okolice Świeradowa-Zdrój idealne na szkołę przetrwania 

Osoby zainteresowane wypoczynkiem w lesie w formie survivalowej w południowo-zachodniej części Polski, powinny zwrócić swoją uwagę na Dolny Śląsk i okolice uzdrowiskowej miejscowości Świeradów-Zdrój. To w tych okolicach znajduje się jeden z terenów wyznaczonych do praktykowania survivalu i bushcraftu. Jest to interesująca lokalizacja dla miłośników gór, przyrody oraz tajemnic Dolnego Śląska.

Szkoła przetrwania — Nadleśnictwo Lubsko w Gorzowie Wielkopolskim

Jeśli interesują Cię bardziej tereny nizinne, doskonałym przykładem odpowiedniego wykorzystania powierzchni do uprawiania survivalu są okolice Gorzowa Wielkopolskiego oraz Nadleśnictwa Lubsko. Tam znajdują się miejsca, które są położone w lasach. Charakterystyczne dla województwa lubuskiego drzewostany i dobrze zagospodarowane miejsca parkingowe. Tym szczycą się tamte okolice.

Elbląg i Stegna miejscem na legalne uprawianie survivalu 

Bardzo interesującą lokalizacją są także tereny blisko Morza Bałtyckiego. Znajdziemy tam atrakcyjne miejsca do uprawiania survivalu. Najwięcej terenów znajduje się w okolicach Stegny i położonego bardziej na wschód Elbląga. Lasy, piasek oraz woda. Taki klimat zachęca wielu. Szczególnie w okresie letnim jest to niezwykle modny kierunek do uprawiania survivalu i bushcraftu.

Jak zgłosić chęć uprawiania survivalu do danego nadleśnictwa? 

Miejsc, gdzie można swobodnie i legalnie uprawiać bushcraft i survival nie było w Polsce praktycznie wcale. Bezpieczeństwo lasu i odcięcie się od cywilizacji to założenia, które są nadrzędne dla osób praktykujących techniki przetrwania. Przebywanie na terenach Lasów Państwowych bez zgody nadleśnictwa było nielegalne i napotkało silny sprzeciw leśników odpowiadających za dany teren. Po długotrwałej batalii udało się wypracować pewien konsensus. Zgodnie z  jego postanowieniami grupa czteroosobowa może spędzić na wyznaczonym terenie dwie noce z rzędu. Wystarczy, że poinformuje o tej chęci nadleśnictwo drogą mailową. Środowiska skupiające pasjonatów survivalu z pewnością odetchnęli z ulgą.

 

Tagi
Oceń Artykuł
Komentarze
Wszystkich: 1
Edmund Zieliński

Bardzo fajny artykuł, na pewno pomocny bo akurat się na taki wypad survivalowy wybieram.

0 0
Napisz Komentarz
Artykuły z tej kategorii

Brak Artykułów