Jakie są najlepsze ekologiczne nawozy?

Data dodania:
Kategoria: Dom i ogród
Ocena
0.00

Gotowe produkty do nawożenia pojawiają się coraz częściej na sklepowych półkach. Można je znaleźć niemal wszędzie, a dodatkowo istnieje coraz więcej ich rodzajów. Często użycie takiego produktu jest po prostu szybsze i łatwiejsze, lecz mimo to nawozy organiczne przewyższają swoimi zaletami wiele nawozów sztucznego pochodzenia. Dlaczego to takie ważne?

Biorąc pod uwagę obecne trendy ekologiczne, warto zastanowić się, czy możemy spróbować wykonać nawóz we własnym zakresie. Przygotowanie takiego preparatu z pewnością będzie wymagało od nas dużo wkładu. Czy przyniesie także konkretne korzyści? Nawożenie roślin jest konieczne, bowiem bez tego zabiegu dużo plonów po prostu by nie wzeszło, a rośliny ozdobne nie byłyby tak zdumiewające.

Jakie znamy typy nawozów naturalnych?

Rozróżniamy parę podstawowych rodzajów nawozów organicznych, a pośród nich są:

  • Kompost – jeśli mamy na działce kompostownik, właściwie większość pracy jest już za nami. Posłużą nam tutaj wszelkie resztki organiczne, jakie wyrzucamy do przygotowanej skrzyni. Składujemy tutaj różnorakie skórki po owocach, resztki warzyw, obierki, skorupy jajek, chwasty oraz pozostałości po oczyszczaniu grządek. Po kilku tygodniach gromadzenia wzruszamy szpadlem wierzchnią warstwę, ażeby przemieszać materiał.
  • Obornik – bierze się od odchodów zwierząt, jest bardzo dobrym i wartościowym nawozem. Najczęściej rozprowadza się go po powierzchni gruntu oraz przekopuje, aby wniknął w glebę.
  • Popiół – produkt uzyskiwany po spaleniu drewna. Znakomity pod uprawy.
  • Gnojówka roślinna – powstaje w procesie fermentacji roślin, najczęściej stosuje się do jej produkcji pokrzywę. Pokrzywę wsadzamy do beczki i zalewamy wodą w stosunku 10/1 – 10 l wody na 1 kg pokrzywy. Po paru tygodniach możemy podlewać rośliny tym nawozem.
  • Kora – z iglastej sosny, o różnym stopniu rozdrobnienia.
  • Torf – rozróżniamy torf kwaśny dla roślin o PH < 4.5 i torf odkwaszony dla pozostałych.
  • Słoma – doskonały materiał do nawożenia oraz ściółkowania.

jakie są zalety stosowania nawozów organicznych?

Dzięki wykorzystywaniu nawozów zaopatrujemy podłoże w niezbędne składniki pokarmowe oraz wartościową próchnicę. Wartościowe elementy wnikają w podłoże w dużo wolniejszym tempie niż gotowe nawozy, mozolniej rozkładają się w glebie, dzięki czemu rośliny nie są narażone na szkodliwe substancje. Są w pełni przyjazne dla naszego środowiska, pochodzą w końcu z naturalnych źródeł.

Zdecydowanie więcej nawozów naturalnych przeznacza się pod uprawy warzyw oraz owoców, które są bardziej odporne na nawet silny kompost czy obornik. Inaczej to wygląda w wypadku roślin ozdobnych, jakie z kolei mogą ucierpieć przy przenawożeniu, więc nie jest to wcale takie proste, potrzeba sporo obserwacji i wyczucia, ażeby zrozumieć zapotrzebowanie określonych roślin. Nawozy ekologiczne polepszają całą strukturę gleby, zawierają ogrom cennych mikroelementów, których nie odnajdziemy w nawozach sztucznych.

Zasady użytkowania nawozów ekologicznych

Jak wspomniano wyżej, nawożenie roślin drogą naturalną nie jest wcale tak proste, jak mogłoby się wydawać. Każda z roślin ma inne zapotrzebowanie na stanowisko, na jakim dojrzewa i wymaga innej ilości składników pokarmowych z podłoża. To my więc powinniśmy przypilnować, żeby każda dostała tyle pokarmu, ile wymaga, albowiem nadmiar nawozu może przyczynić się do obumierania rośliny. Powiązane jest to z nadmiarem azotu, jaki powoduje, że roślina obfituje we rozwój części zielonych, a niekoniecznie w plony.

Do błędów najczęściej popełnianych przez laików należy przede wszystkim zbyt późne nawożenie roślin. Należy zrobić to w okolicy lipca, ponieważ później może być zbyt mało czasu do chłodniejszych dni. Pamiętaj także, aby nawóz rozmieścić równomiernie, ponieważ mniejsze rośliny mogą zostać przygniecione i uniemożliwi im to dalszy wzrost, na którym prawdopodobnie najbardziej Ci zależy.

Tagi
Oceń Artykuł
Komentarze
Wszystkich: 1
Daria Jabłońska

Jedną z moich największych pasji jest dbanie o ogród i chętnie czytam takie artykuły a także komentarze, które zawierają dużo informacji na takie tematy.

0 0
Napisz Komentarz
Artykuły z tej kategorii
Fakty na temat pościeli lnianych
Data dodania: