Dlaczego ważne jest prawidłowe żywienie niemowląt?

Data dodania:
Kategoria: Rodzina i dzieci
Ocena
0.00

To, że odpowiednio dobrane składniki odżywcze w pokarmie dla malucha bardzo dobrze wpływają na jego rozwój, wiadomo nie od dziś. Mimo to młodzi rodzice mogą początkowo nie odnajdywać się w tym, czym należy karmić dziecko. Warto podkreślić, że mitem jest, iż trzeba dobierać kolejny pokarm do 6 miesiąca życia. Mleko mamy lub modyfikowane jest zupełnie wystarczające — dopiero później można wprowadzać produkty uzupełniające.

Kiedy pierwszy raz rozszerzyć dietę malucha?  

Dziecko w momencie narodzin, przez pierwszych 6 miesięcy życia potrzebuje tylko mleka z piersi mamy, chyba że z przeróżnych powodów karmienie piersią jest niemożliwe, w takim przypadku zapewniamy dziecku mieszanki z mleka modyfikowanego. Ten pokarm do minięcia pół roku w pełni zaspokaja potrzeby malucha na składniki odżywcze. Nie ma podstaw do dokarmiania tak małego dziecka pokarmem stałym przed ukończeniem szóstego miesiąca życia. Wielu rodziców ma obiekcje, czy nie zaproponować dziecku wcześniej „czegoś konkretniejszego”, będąc zdania, że dziecko samym mlekiem się nie najada. Jest to jednak myślenie błędne – nazbyt wczesne podanie maluchom innego typu pożywienia może wywołać bóle brzuszka bądź spowodować odruch wymiotny, krztuszenie się, dławienie. Z biegiem czasu będzie rosło zapotrzebowanie dziecka na większe dawki białka, żelazo, witaminy A, D, E bądź cynk, zawarte w rozważnie wprowadzanych produktach dla dziecka.

Jak zrobić kroki w stronę rozszerzenia diety? 

Jest kilka istotnych zasad, którymi się kierujemy, gdy zaczynamy wprowadzać pokarmy uzupełniające mleko. Przede wszystkim przy podaniu nowego produktu monitorujmy dziecko, jak reaguje, jak smakuje nowa rzecz, jak również czy nie występuje po zjedzeniu reakcja alergiczna. Przy tym ważne jest dodatkowo, żeby nie wcielać kilku produktów w tym samym czasie – w takim przypadku, gdy istotnie taka reakcja uczuleniowa wystąpi, nie będziemy mieć pojęcia, jaki produkt spowodował zmiany. Nie przesadzajmy z ilością jedzenia – starajmy się podać dziecku na początek po kilka łyżeczek danego posiłku. Na początku powinno się rozpocząć od produktów bogatych w zboża, produktów pełnoziarnistych, kasz, warzyw i owoców (najlepiej rozpocząć od warzyw – są trudniejsze do aprobaty przez dziecko, owoce mają słodki smak, jednakowo jak mleko, więc dzieci je prościej zaakceptują). Nie można zrażać się pierwszymi niepowodzeniami w karmieniu – maluchy nierzadko wypluwają od razu nasze propozycje, jednak nie zawsze jest to wynikiem tego, że im nie smakuje. Jest to po prostu związane z poznawaniem nowych smaków i konsystencji, które były im obce. Skutkiem tego wskazane jest czasem podać produkt drugi raz albo po paru dniach spróbować jeszcze raz.

Jakie produkty spożywcze wykluczyć u dzieci? 

Zrezygnujmy z niektórych rzeczy ze względu na dobro malucha, kierując się aktualną wiedzą naukową, z jakiej wynika, że produktami zakazanymi będą:

  • sól i cukier – nie powinno się podawać dzieciom żadnego z wymienionych, jak najdłużej jest to możliwe – solenie pokarmów tak małym dzieciom może wywoływać choroby nerek, natomiast stosowanie cukru – próchnicę, otyłość jak również złe nawyki żywieniowe w przyszłości;
  • grzyby
  • miód – nie wolno podawać dzieciom do ukończenia pierwszego roku życia, występuje ryzyko nabycia bakterii Clostridium botulinum;
  • mleko krowie – do ukończenia 12 miesiąca życia;
  • podroby – do ukończenia 3 roku życia.

Czy można solić pierwsze dania dla maluchów? 

Czy prawidłowe żywienie dziecka jest możliwe? Oczywiście, że tak! Młodzi rodzice powinni posiadać odpowiednią wiedzę oraz przede wszystkim — polegać na opinii ekspertów w temacie posiłków. Specjaliści kierują się dobrem dzieci i podają informacje, które uchronią dzieci przed potencjalnym niebezpieczeństwem w zakresie żywienia. Warto tu wspomnieć o tym, że nasi dziadkowi używali kiedyś soli w posiłkach dla dzieci, teraz może się to okazać niebezpieczne w skutkach. Istnieje wiele chorób, które niestety przybierają na sile (nadwaga, miażdżycą w przyszłości, czy choroby cywilizacyjne). Są to wyraźne argumenty co do tego, aby zadbać o prawidłowy sposób odżywiania się naszej pociechy, co pozytywnie wpłynie na jej przyszłość.

Tagi
Oceń Artykuł
Komentarze
Wszystkich: 1
Ola Nowicka

Trudno się wypowiadać na te tematy bo każde dziecko jest inne i diety też powinno się dobierać indywidualnie.

0 0
Napisz Komentarz
Artykuły z tej kategorii